رنج بندی مشاوران املاک به چه صورت است؟

.5دسامبر. 2021
۰ نظر
رنج بندی مشاوران املاک

معمولا بازار املاک و مستغلات قیمت ملک ، وضعیت اقتصادی و سطح اجاره را تعیین می کند. اگر اقتصاد ضعیف باشد یا عرضه املاک و مستغلات بیش از حد لازم باشد، بهای اجاره کاهش می یابد. ارتباط بین این دو مقدار یعنی همان عرضه و تقاضا ممکن است از منطقه و شهری به منطقه و شهر دیگر متفاوت باشد.

لذا اگر انتظار دارید با افزایش عرضه املاک و مستغلات، سرعت اقتصاد کاهش یابد و با اینحال ضرایب بازار تغییر نکند و قیمت ها کاهش نیابد، زیاد به سرمایه گذاری در بازار املاک فکر نکنید. می دانیم که علاوه بر تورم یکی از مهمترین عوامل موثر بر بازار مسکن، رشد جمعیت آن شهر است. اما توجه به ساختار درآمدی جمعیت و عرضه مسکن برای آن اهمیت بیشتری دارد. از اینرو همواره شاهد فایل های مختلف خرید و فروش یا رهن و اجاره در رنج بندی مشاوران املاک هستیم.

رنج بندی مشاوران املاک 

رنج بندی مشاوران املاک در واقع نوعی تفکیک فعالیت در حوزه املاک است. این تفکیک فعالیت باعث می گردد تا هر گروه از مشاورین املاک با توجه به تخصص و تجربه ای که دارند در یک حوزه تخصصی کار کنند. این حوزه های تخصصی نوعی رنج بندی محسوب می گردد و می تواند هم برای متقاضیان خرید و فروش یا اجاره سودمند باشد و هم برای خود مشاوران املاک مفید واقع شود.

در واقع با اینکار یعنی با مشخص شدن هر رنج بندی، هم وظایف و فعالیت افراد شاغل در دفاتر مشاوره املاک مشخص و مجزا می گردد و هم مراجعین می توانند براحتی به کارشناس رنج بندی مربوط به خود مراجعه کنند و زودتر به نتیجه برسند. اصولا رنج بندی مشاوران املاک در چهار دسته صورت می گیرد که عبارتند از:

بیشتر بدانید:چگونه مشاوره املاک موفقی باشیم؟

رنج فروش

دو فعالیت حیاتی برای رنج بندی مشاوران املاک وجود دارد، ۱) اگر که نتواند مالک یا خریدار را متقاعد به خرید یا فروش نماید، مشاور موفقی در رنج فروش نخواهد بود. در واقع رنج فروش یکی از مهترین و پردرآمد ترین رنج بندی مشاوران املاک است که بیشتر مشاورانی که در این زمینه سابقه و تجربه دارند در این رنج به فعالیت می پردازند. درآمد حاصل در این رنج چشمگیر است و اگرکه تجربه و مهارت بالایی وجود داشته باشد، شما را به یک مشاور املاک پردرآمد تبدیل خواهد کرد.

فایل های رنج فروش رنج بندی مشاوران املاک بسیار متفاوت هستند و از خانه و آپارتمان گرفته تا ویلا و زمین. در رنج بندی مشاوران املاک داشتن تجربه و مهارت رکن اصلی را دارد و شاید برای همین باشد که تازه کارها در مشاور املاک ابتدا از رنج اجاره و رهن شروع می کنند زیرا شما را قادر می سازد تا از موانع یا تکنیک های مجاب نمودن فروشنده و خریدار آگاهی یابید.

هیچ سربازی به محض اعزام به جنگ نمی رود بلکه او ابتدا آموزش هایی را دریافت می کند و در آن برای جنگ آماده می شود. او یاد می گیرد که چگونه از سلاح و ابزار خود استفاده کند. حال برای موفقیت در فروش نیز باید مانند سربازانی که به جبهه می روند آماده باشید. در این صورت است که می توانید از بازار پرتراکم فروش با رقبای زیاد به نتیجه مورد نظر و مطلوب خود برسید. فعالیت در رنج فروش بسیار پرطرفدار است چون کمیسیون دریافتی فروش چند برابر کمیسون دریافتی رهن و اجاره ملک است.

 

رنج اجاره یا رهن

یکی از پردرآمدترین رنج بندی مشاوران املاک برای تازه کارها در شغل مشاور املاک، رنج اجاره یا رهن است. با توجه به اینکه نزدیک به نصف جمعیت ایران اجاره نشین هستند، اما اوضاع فعالیت در رنج رهن و اجاره بسیار مطلوب است. هر چند کمیسون دریافتی برای هر رهن و اجاره قابل مقایسه با کمیسون خرید و فروش در رنج فروش نیست اما تعداد آن بیشتر است و این می تواند تا حدی قابل جبران باشد.

فایل های اجاره یا رهن نیز می تواند به صورت های تماما اجاره، تماما رهن و یا رهن و اجاره باشد. همچنین این فایل ها در قالب اجاره خانه و آپارتمان یا مغازه و ویلا و… به صورت اجاره موقت و روزانه یا سالانه داده می شوند. امروز با توجه به افزایش کم سابقه قیمت ملک و زمین و کاهش خرید و فروش و رکود نسبی در رنج فروش، رنج اجاره یا رهن از رونق چشمگیری برخوردار شده و مردم که سابقا با مبلغی مشخص می توانستند خانه ای بخرند، حال باید با همان پول اقدام به رهن و اجاره خانه نمایند.

لذا فعالیت در این بخش پر رونق تر شده است. منتها برای بهره برداری بهتر از این وضعیت می بایست یک سری از اصول و تکنیک های موفقیت در رنج اجاره و فروش را بدانید.

مثلا به روز نگه داشتن لیست رهن و اجاره خود، استفاده از کانال رسانه های جمعی، روابط عمومی خوب، ظاهر آراسته، ایجاد وبلاگ املاک و… می تواند تاثیرگذار باشد.در حقیقت مشاوران املاک رنج رهن و اجاره باید در هر مرحله از فعالیت خود همراه مشتری باشند و بتوانند برای مشکلات مربوط به اجاره دادن خانه او یا اجاره کردن خانه بر اساس بودجه ای که دارد راه حلی بیابند. اینگونه می توان به افراد بیشتری خدمات داد و تعداد کمیسیون های بیشتری دریافت کرد.

رنج اداری و تجاری

رنج بندی مشاوران املاک اداری و تجاری بیشتر در دفاتر املاک شهرهای بزرگ ایجاد می شود، چراکه تعداد ادارات و مراکز تجاری بیشتری دارد و بازار این رنج پررونق تر است. از اینرو بسیاری از مشاورین املاک در این شهرها ترجیح می دهند که رنج اداری و تجاری نیز داشته باشند تا بهتر و تخصصی تر بتوانند در این رنج بندی فعالیت کنند.

فعالیت در این رنج با وجود تعدد برج های اداری و تجاری در شهرها می تواند پرسود باشد اما در عین حال رقابت تنگ تر خواهد بود و تنها کسانی می توانند در رنج اداری و تجاری موفق باشند که تجربه و شناخت خوبی از فعالیت در این رنج دارند. با اینحال با وجود اشاعه بیماری کرونا و رکود بازار و همچنین میل کسب و کارها به سمت دورکاری، این بخش نیز تحت تاثیر قرار گرفته و تقاضا به نسبت سال های قبل از کرونا کمتر شده است.

رنج کلنگی و مشارکت در ساخت

از دیگر رنج بندی مشاوران املاک مرسوم در دفاتر، رنج کلنگی و مشارکت در ساخت است. چون در این رنج پروسه ساخت و ساز یا نوسازی هم مطرح است که نیاز به تجربه بیشتری است. عموما مشاورین املاک خبره و باتجربه در این رنج ها فعالیت می کنند و تازه کارها ترجیح می‌دهند در رنج های دیگری چون اجاره یا فروش فعالیت کنند.

چبا وجود پروژه های انبوه سازی و تعدد خانه های قدیمی و کلنگی، در صورتی که شناخت و تجربه کافی وجود داشته باشد، مثلا در ابتدای رنج بندی مشاوران املاک رنج اجاره و رهن و سپس رنج فروش فعالیت کنند و آن وقت بعد از کسب تجربه در آن دو رنج بندی به فعالیت در رنج کلنگی و مشارکت در ساخت مشغول شوند تا نتیجه بهتری بگیرند. رنج کلنگی و مشارکت در ساخت از جمله رنج بندی های پردرآمد در املاک محسوب می شود.

پیام بگذارید